meczennicy


Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home Aktualności SlideShow

SlideShow

BIERZMOWANIE 2023 R.

Drukuj PDF

IMG 2793       W dniu 10 maja 2023 r. o godz. 18,00 podczas Mszy św. ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk udzielił naszej młodzieży klas I Szkół ponadpodstawowych Sakramentu Bierzmowania.

Po Wniebowstąpieniu Jezusa Apostołowie wrócili z Góry Oliwnej do Jerozolimy. Przez kilka dni trwali na modlitwie w Wieczerniku razem z Maryją, innymi niewiastami i braćmi. Czekali na zstąpienie obiecanego przez Mistrza Pocieszyciela.

            Na większość członków Kościoła także zstąpił Duch Święty.

Jednak dzień, w którym się to stało, był całkiem zwyczajny. Nie było gwałtownego wichru ani ognistych języków. Nikt nie zaczął mówić obcymi językami. Biskup włożył na głowę ręce i namaścił czoło krzyżmem, mówiąc: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”. Każdy wrócił z kościoła zmęczony po uroczystości i tylko nieliczni poczuli, że w ich życiu, jako chrześcijan, wydarzyło się coś wielkiego...
            W tym sakramencie Duch Święty udziela także mocy do szerzenia wiary słowem i czynem, do jej mężnego wyznawania oraz obrony w razie potrzeby. Sakrament ten wyciska w duszy przyjmującego „niezatarte duchowe znamię”, jakby pieczęć, nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa (dlatego sakrament bierzmowania przyjmuje się tylko raz w życiu). Bierzmowany otrzymuje moc publicznego wyznawania wiary jakby na zasadzie obowiązku - tłumaczył przed wiekami św. Tomasz z Akwinu. Napełniony Duchem Świętym staje się bardziej świadomym członkiem Kościoła, przyjmującym odpowiedzialność za wspólnotę i jej misję w świecie. Wyrażając własną decyzję bycia uczniem Chrystusa, potwierdza wybór, którego dokonali za niego rodzice i chrzestni, którzy podczas chrztu prosili Kościół o włączenie go do wspólnoty.
            Dlatego Kościół nazywa bierzmowanie także sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej.


Zdjęcia Tadeusz Pikul

 

Święto Bożego Ciała

Drukuj PDF

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 12.06.2023 164445.bmp

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

            Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, jej głównym punktem jest procesja. Wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego błogosławieństwo mogło dotrzeć do każdego człowieka.

            Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki, jest uroczystością obchodzoną w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome.

Zdjęcia Tadeusz Pikul

    Uczestnictwo w niej to publiczna manifestacja wiary. Pierwsze procesje odbywały się w latach 1265-75. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji, pod wpływem tych widzeń biskup Robert w 1246 r. ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa). Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w miejscowości Orvieto.
            Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. bp Nanker.

            Procesję Eucharystyczną do czterech ołtarzy poprowadził ks. Tomasz W Boże Ciało Procesja Eucharystyczna szła jak w latach ubiegłych ulicami ks. J. Popiełuszki, Białogardzką, Białostocką, Łomżyńską i ks. J. Popiełuszki. Ołtarz przy ul. Białogardzkiej przygotowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Legion Maryi i Różaniec Rodziców za dzieci – odpowiedzialnym był ks. Wiesław; II ołtarz przy ul. Białostockiej Neokatechumenat – odpowiedzialnym - ks. Mirosław; III ołtarz przy ul. Łomżyńskiej przygotowała młodzież i Służba Liturgiczna – odpowiedzialnym ks. Krzysztof i IV ołtarz przy Kościele Nawiedzenia przygotowany przez Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. i Bractwo Ochotników Cierpienia – odpowiedzialnym - Ks. Wojciech.

 

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2023

Design & hosted by Paweł Lewandowski