meczennicy


Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Modlitwa w 1. rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie

Droga Krzyżowa 008„W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, agresji i bestialstwa ze strony Rosji, modlimy się o pokój” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który poprowadził rozważania Drogi Krzyżowej i przewodniczył Mszy św. w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników.

W świątyni na Wyżynach wybrzmiał m.in. fragment słów, jakie przed swoją śmiercią wypowiedział w tym miejscu męczennik za wiarę – bł. ks. Jerzy Popiełuszko. – Myśląc o Ukrainie, modlimy się, by jej mieszkańcy mogli bezpiecznie przeżywać swoją codzienność. Modlimy się za nawrócenie agresorów, a za tych, którzy zostali zamordowani, zginęli w walkach, by otrzymali chwałę nieba – prosił biskup Krzysztof Włodarczyk.

„Chcemy z Maryją podążać Twoimi śladami, które prowadzą wprost na Kalwarię. Od Niej uczyć się wierności, miłości, wytrwałości w cierpieniu, odwagi bycia przy Bogu, także gdy jest On wyszydzany i wyśmiewany” – brzmiały rozważania Drogi Krzyżowej. – Prosimy za wszystkich udręczonych, by Boży pokój i ludzka sprawiedliwość zapanowały w umęczonym kraju – mówił podczas Eucharystii proboszcz i kustosz ks. prałat Józef Kubalewski.

W homilii bp zwrócił uwagę na czas Wielkiego Postu. Podkreślił, że przychodząc do świątyni, człowiek wiary otrzymuje pokarm duchowy. Dający siłę do tego, by na miłość Boga odpowiedzieć tym samym. – Próbując zwalczyć toczącą organizm infekcję, sięgamy po przepisany przez lekarza antybiotyk. By jednak wspomóc proces leczenia, zaleca się zażywanie probiotyków. Podobnie jest z chorobą duszy, którą jest grzech – porównywał bp Krzysztof Włodarczyk.

Zachęcił, by korzystać z porady najlepszego lekarza – Jezusa. – By dał nam antybiotyk, jakim jest najpierw dar przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania. Mamy także możliwość skorzystania z probiotyków – czyli z tego, co tu i teraz przeżywamy – dodał, wskazując na uzdrawiający wymiar Eucharystii. – Wciąż potrzeba nam tej mocy duszy, wewnętrznej siły, by przeciwstawiać się pokusom i nie powracać do grzechu – podkreślił.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 Zdjęcia

 

Drukuj PDF

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2023

Design & hosted by Paweł Lewandowski