meczennicy


Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home Sanktuarium Nowych Męczenników Kaplica Nowych Męczenników

Kaplica Nowych Męczenników

     Następna kaplica poświęcona jest 108 męczennikom, których w czasie wizyty w 1999 r. Papież beatyfikował w Warszawie. Na ścianie z lewej strony umieszczone są nazwiska wszystkich wtedy wyniesionych na ołtarze.
   Po przeciwnej zaś stronie umieszczone są portrety błogosławio¬nych pochodzących z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jako że wtedy, w 1999 r., nie było jeszcze diecezji bydgoskiej. Szereg portretów otwiera portret św. Wojciecha - po nim ks. Biskupa Michała Kozala. Namalował je artysta plastyk Wojciech Nadratowski.
Krótkie życiorysy tych błogosławionych są na końcu galerii. Napisy nad portretami to słowa Papieża wypowiedziane w Bydgoszczy na temat męczeństwa:

          „Męczennicy są dla nas przykładem, byśmy tak jak Oni odważnie dawali świadectwo wierności krzyżowi Chrystusa".


   Front kaplicy to obraz ukazujący Chrystusa pokonującego szatana, a pod nim stoi urna z ziemią zebraną przez harcerzy z pól męczeństwa różnych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej. Złożono w niej też mały krzyżyk z sosny z miejsca mordów Polaków „na nieludzkiej ziemi" ofiarowany ks. Biniakowi przez księdza Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, który nawiedził Sanktuarium.

    Wystrój kaplicy uzupełniają ustawione świątki, które nadają jej polskiego charakteru. W kaplicy tej od dziesiątków lat modlimy się każdego 19 dnia miesiąca w intencji Ojczyzny. Skan_016
Skan_017

Drukuj PDF

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2024

Design & hosted by Paweł Lewandowski